زگیل تناسلی در مردان و زنان

درمان زگیل تناسلی در مردان و زنان

پیش نمایش محتوا

به علل مختلف فرهنگی، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی ، سن شروع روابط جنسی در کل دنیا و از جمله ایران بسیار پایین آمده است و کودکان بسیاری (از هر دو جنس) حتی در سن 12 سالگی تجربه رابطه جنسی کامل و بارداری های ناخواسته را دارند. کودک همسری، تن فروشی کودکان (دختر و پسر) ، تجاوز و تعرض جنسی و … ازجمله مشکلات مهمی است که بررسی و همت همه جانبه ای برای مقابله با آن می طلبد که یکی از موارد آن پیشگیری و تشخیص بیماری های منتقله از راه جنسی است.در این مقاله درباره ویروس HPV و زگیل تناسلی، تشخیص و درمان آن صحبت خواهیم کرد.

 

 

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی برجستگی هایی هستند که با اندازه های مختلف و به رنگ صورتی ، همرنگ پوست یا کمی تیره تر ، مسطح یابا نمای گل کلمی در ناحیه تناسلی دیده می شوند. عامل ایجادآن ویروس HPV است که دونوع کم‌خطر و پرخطر دارد. نوع پرخطرش میتواند سرطان دهانه ی رحم ، آلت تناسلی مردان و حلق و مقعد و پاپبلوماتوز حنجره را در هر دو جنس ایجاد بکند.

پس زگیل تناسلی برای ما از این جهت مهم است که میتونه سرنخی از وجود ویروسHPV در بدن فرد باشد و با درمان ضایعات پیش آمده و بررسی های تخصصی ازنظر ایجاد سرطان، میتونیم به آن خانم یا آقا کمک کنیم که در مرحله ی بسیار زودرسی سرطان یا ضایعات پیش سرطانیش رو تشخیص داده و درمان مناسبی داشته باشد . 

زگیل های تناسلی توده ی متعدد یا منفرد است که ممکن است همرنگ پوست، تیره تر یا روشن تر و گاه با نمای گل کلمی باشد این برجستگی ها بدون درد بوده و حالت تاولی ندارد.

 

زگیل تناسلی

 

علائم و راه های انتقال زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی یکی از بیماری های بسیار شایعی است که ما هر روزه در مطب و کلینیک با آن مواجه هستیم. عامل این بیماری ویروس hpv می باشد که این ویروس شامل دو نوع پرخطر و کم خطر است و عامل ایجاد بیماری های چون زگیل تناسلی، سرطان دهانه ی رحم، سرطان آلت تناسلی و سرطان ناحیه ی حلق است.
راه انتقال زگیل تناسلی از راه تماس و فشار می باشد. بنابراین ممکن است کسی ویرجین باشد یعنی دخولی در رابطه ی جنسی انجام نگرفته باشد، اما این انتقال صورت گرفته باشد.
بنابراین ضمن اینکه رابطه ی جنسی در خارج از چارچوب خانواده به شدت توصیه نمی شود، لطفا در هنگام رابطه ی جنسی به وجود زگیل تناسلی در شریک جنسی خود توجه فرمایید. زگیل های تناسلی به چه شکلی نمایان می شوند؟زگیل تناسلی برجستگی های می باشند به رنگ پوست فرد، قهوه ای، صورتی و گاهی وقت ها هم به رنگ تیره که این ها شکلی گل کلمی می تواند داشته باشند.
برای تشخیص زگیل تناسلی باید به پزشک حاذق در این زمینه مراجعه کرد تا بتواند این بیماری را از سایر بیماری ها نظیر تبخال تناسلی، سیفلیسی و سایر بیماری های این ناحیه تشخیص دهد و یک روش مناسب و درست را برای درمان این بیماری انجام دهد.

 

 

تفاوت زگیل تناسلی با سایر توده ها

آیا هر توده ای در ناحیه تناسلی زگیل است؟ زگیل تناسلی چه فرقی با سایر توده ها داد ؟ چطور می توان تشخیص داد ؟

در ناحیه ی تناسلی توده هایی که ممکن است وجود داشته باشد، عفونت های ریشه ی مو و غدد عرق هستند، که این موارد نزدیک و کنار ریشه مو وجود دارند و قرمز، ملتهب، دردناک و حالت چرکی دارند، اما زگیل تناسلی برجستگی های بدون درد می باشند که به رنگ هایی چون رنگ پوست فرد، قهوه ای، صورتی و گاهی وقت ها هم به رنگ تیره مشاهده می شود که این ها شکلی گل کلمی می تواند داشته باشند.
همچنین ضایعات دیگری که می تواند وجود داشته باشد، هرپس و تبخال تناسلی است.تبخال تناسلی برجستگی های ریز متعدد در کنار یکدیگر که حالت تاول، آبدار و با سوزش و درد همراه هستند.سایر توده های شایع در این ناحیه شامل خال های پوستی و یا منگوله های پوستی هستند.
در سطح داخلی لابیا مینور گاهی وقت ها برجستگی های صورتی دیده می شود که این ها پاپی های ناحیه ی تناسلی هستند که تشخیص این موارد از زگیل تناسلی خیلی سخت می باشد که در این صورت یا دوره درمان به فرد داده می شود و یا در صورت مشکوک بودن زیاد از آن نمونه برداری انجام می گیرد.
سایر ضایعاتی که در این ناحیه می تواند وجود داشته باشد، شامل سفلیس، ملانوم و خال های سرطانی که در این بیماری ها بسیار مهم هستند و در صورت مشکوک شدن به این عارضه ها باید نمونه برداری صورت بگیرد.

اقداماتی که فرد مبتلا به زگیل تناسلی باید انجام دهد

۱- مراجعه به پزشک متخصص زنان مجرب و معتبر: که بتواند تشخیص درستی برای بیمار بگذارد بسیار حیاتی است و پایه اول درمان محسوب میشود . بیش از بیست سال سابقه طبابت در این حیطه ، تجربه ای بی نظیر است که کمتر پزشک متخصص زنانی آن را داراست.

۲-درمان زگیل تناسلی: روشهای درمانی زیادی برای ازبین بردن زگیلهای تناسلی وجود دارد. مانند استفاده از نوعی اسید ، پودوفیلین ،برخی کرمها ، آر اف ، فریز(کرایو ) و لیزر … روشهای اخیر با میزان عود کمتری همراه هستند و حتی در دوران بارداری نیز قابل انجام می باشند.

۳-درمان شریک جنسی: برای قطع زنجیره انتقال بسیار مهم است. متاسفانه اگر زگیل در نواحی باشد که توسط کاندوم‌پوشانده نمیشود قابلیت انتقال دارد پس قبل از برقراری رابطه از نداشتن زگیل تناسلی در پارتنرتان مطمئن شوید و در صورت وجود درمان کنید.

۴-انجام‌تست پاپ اسمیر به روش تعلیق در مایع: پاپ اسمیر یکی از روشهای بسیار سودمند برای غربالگری سرطان دهانه ی رحم در بانوان است. این روش بسیار ساده بوده ،درد و عوارضی ندارد.تمامی خانم هایی که ازدواج کرده اند باید سالانه تست پاپ‌اسمیر انجام دهندتا از وجود سرطان دهانه رحم در زمانی مناسب آگاه شوند. این تست به دو روش کلاسیک (قدیمی) و روش تعلیق درمایع (جدید) انجام‌میشود. میزان موارد منفی کاذب در روش تعلیق در مایع کمتر است و امکان انجام همزمان تست اچ پی وی نیز وجود دارد. پزشک متخصص زنان با تجربه و دلسوز برای شما تمامی مراحل را به طور کامل توضیح می دهد.

5-بررسی ویروس شناسی و HPV تایپینگ: هنگام انجام تست پاپ اسمیر به روش تعلیق درمایع میتوان درخواست انجام تست ویروس شناسی را هم داد. در واقع این تست معلوم میکند که آیا ویروس HPV در داخل سرویس وجود دارد یا خیر و اگر بله از چه نوعی است. (پرخطر یا کم‌خطر)

 

درمان زگیل تناسلی منحصر به برداشتن این ضایعات نیست و در طی فرایندی همه جانبه با حمایت و آموزش بیماران روند درمانی تکمیل می شود.

 

روش های درمان زگیل تناسلی

برای درمان همه ی بیماران ما از یک روش ثابتی استفاده نمی کنیم، بلکه برای هر بیمار یک روش خاصی انجام می دهیم، به این صورت که ممکن است برای یک بیمار از روش کرایوتراپی و یا فریز استفاده کنیم و یا برای یک بیمار ممکن است نمونه برداری از ضایعه انجام شود و گاهی وقت ها هم در مناطقی که خیلی حساس است، مثلا در مناطق آلت تناسلی آقایان و یا زگیل های اطراف مقعد باید از روش درمانی لیزر استفاده کنیم. بنابراین روش درمانی زگیل تناسلی را به پزشک خود بسپارید و به آن اطمینان کنید برای برداشتن زگیل های تناسلی، روش های متفاوتی وجود دارد که عبارت است از:

 • کرم های ساختنی
 • انواع اسیدها
 • پودوفیلین
 • کرایوتراپی
 • لیزر
 • هیگز rf

کرایوتراپی، لیزر و هیگز rf  روش هایی هستند که با کمترین میزان عود همراه هستند و در واقع می توانیم با اطمینان خاطر استفاده کنیم. همچنین این روش ها از ایمنی بالایی برخوردار هستند و ما می توانیم در خانم های باردار هم استفاده کنیم.
انتخاب روش درمانی بستگی به شرایط فرد و فاکتورهای متعددی تعیین می شود و آن را باید به پزشک متخصص خود واگذار کنید. خصلت بیماری های ویروسی، عود می باشد. حتی اگر بهترین روش را برای درمان این عارضه انجام دهیم باز احتمال دارد، درصدی دچار عود شوند. در صورتی که بیماری های باکتریایی اینگونه نیستند حتی اگر به وحشتناکی طاعون باشند و با یک آنتی بیوتیک می توانند درمان شوند.
برداشتن زگیل های تناسلی با هر روشی که صورت می گیرد، مساوی با درمان hpv و درمان زگیل به صورت قطعی نیست، به این معنا که برداشتن زگیل تنها مرحله ی  درمان نیست و کافی نمی باشد، بلکه باید بعد از برداشتن زگیل تناسلی، به مراحل دیگری نظیر درمان شریک جنسی، مسائل مربوط به تقویت سیستم ایمنی، تغییر لایف استایل و بررسی و جلوگیری از عوارضی که این بیماری به همراه دارد را برای بیماران گرامی انجام دهیم.

 

دکتر نرگس تاج دینی علاوه بر بانوان، آقایان مبتلا بهHPV و زگیل تناسلی را نیز مورد معاینه و طبابت قرار می دهند اما چرا آقایان هم باید معاینه شوند؟  به گفته دکتر تاج دینی؛ بیماری زگیل تناسلی، اساسا یک بیماری منتقله از راه جنسی است، پس باید شریک یا شریک های جنسی فرد مبتلا نیز تحت معاینه و درمان قرار بگیرند. شاید آقایان نگران باشند یا از معاینه شدن توسط یک خانم پزشک خجالت بکشند. لازم است بدانید که : در مطب من ویزیت آقایان با پوشش کامل بدنشان بجز قسمت مبتلا و با دستگاه ویدئو کولپوسکوپ امریکایی با بزرگنمایی ومشاهده از طریق مونیتور انجام‌ می شود. رعایت اخلاق پزشکی و رازداری بیمار برای ما یک اصل است. پس نگران نباشید ،خجالت نکشید و به درمان خود ادامه دهید‌.

 

روش درمانی کرایو تراپی

یکی از درمانهای خوب برای زگیل تناسلی ، انجام کرایوتراپی یا فریز است. در این روش گاز اکسید نیتروژن توسط سیستم‌به خصوصی فشرده و تا دمای منهای هشتاد درجه سانتیگراد سرما میرسد. این سرما با ایجاد حالت نکروز در سلولهای زگیل تناسلی ، آنهارا از میان‌می برد. چند روز بعد از انجام‌ کرایوتراپی یا فریز زگیل ها می افتند. این روش بسیار ایمن بوده ، در بارداری قابل انجام است و میزان عود بسیار کمی در این روش مشاهده شده است.مراقبتهای بعد از فریز زگیل تناسلی:

 1. مراقبت سخت و ویژه ای بعد از فریز زگیلها نیاز نیست.
 2. رعایت بهداشت اهمیت دارد وحمام کردن‌بلامانع است.
 3. در صورت سوزش و ناراحتی از پماد اکسید دوزنک استفاده کنید.
 4. لباسهای زیر مورد استفاده در این زمان را سریع تعویض کنید و مجددا استفاده نکنید .
 5. هفته بعداز فریز به پزشک مراجعه کنید .

 

روش لیزر زگیل های تناسلی

توسط دستگاه لیزر یک انرژی و نور نقطه ای متمرکز می شود و ما با یک فاصله ای از پوست بدون اینکه لازم باشد که پراپ لیزر را با پوست تماس بدهیم، این انرژی را در روی ناحیه ی موردنظرمون متمرکز می کنیم و آن را از بین می بریم.
در این روش آسیب نسجی کم است، در مواردی که آن ناحیه خیلی حساس است و یا دور از دسترس قرار دارد و یا زگیل در ناحیه مقعد وجود دارد، از این روش استفاده می کنیم که نیازی به بیهوشی ندارد و با بیحسی موضعی انجام می گیرد.پیگیری درمان و درمان شریک جنسی از اصول مهم در درمان قطعی زگیل تناسلی محسوب می شود.

7 عارضه درمان نکردن زگیل تناسلی

 1. تکثیر بیشتر زگیل
 2. انتقال زگیل به سایر قسمتهای بدن
 3. انتقال به شریک جنسی
 4. افزایش احتمال عود زگیل
 5. سخت تر شدن درمان
 6. پرهزینه تر شدن درمان
 7. مزمن و سرطانی شدن موارد پرخطر
signature

دکتر نرگس تاج دینی با بیش از بیست سال سابقه طبابت در حیطه جراحی زنان، زایمان، نازایی و زیبایی زنان و با بهره گیری از دانش به روز و کارآمد در این حیطه، تمامی آنچه به بانوان مربوط است را در کلینیک تخصصی خود ارائه می کند.