زگیل تناسلی در مردان و زنان

زگیل تناسلی در مردان و زنان، تشخیص و درمان

زگیل تناسلی و HPV در نوجوانان و جوانان

به علل مختلف فرهنگی ، سیاسی ، اجتماعی ، اقتصادی ، سن شروع روابط جنسی در کل دنیا و ازجمله ایران بسیار پایین آمده است.

در کشور ما نیز این چنین است و  کودکان بسیاری (از هر دو جنس) حتی در سن 12 سالگی تجربه رابطه جنسی کامل و بارداری های ناخواسته را دارند.

کودک همسری، تن فروشی کودکان(دختر و پسر) ، تجاوز و تعرض جنسی و … ازجمله مشکلات مهمی است که بررسی و همت همه جانبه ای برای مقابله با آن می طلبد که یکی از موارد آن پیشگیری و تشخیص بیماری های منتقله از راه جنسی است.

زگیل تناسلی و HPV شایعترین بیماری منتقله از راه جنسی است.راه انتقال ، تماس و فشار است و نیاز به دخول برای انتقال وجود ندارد. بنابراین کودکان بسیاری می توانند در معرض این بیماری قرار بگیرند.

این ویروس عامل ایجاد سرطان دهانه رحم، سرطان حلق دهانی، سرطان آلت تناسلی و سرطان مقعد است.با تشخیص و درمان به موقع زگیل تناسلی و  HPV  از این سرطان ها جلوگیری کنیم.

تزریق واکسن گارداسیل یکی از راه های خوب برای جلوگیری از ابتلا به اچ پی وی است.این واکسن بدون عارضه بوده و باید در نوجوان دختر و پسر از سن 9 تا 15 سالگی تزریق شود. تزریق واکسن تا 26 سالگی هم می تواند انجام شود.

تزریق واکسن گارداسیل به معنای دادن مجوز بدقراری رابطه جنسی به نوجوان و شیوع بی بندوباری نیست بلکه حفاظی است در برابر خطراتی که جامعه به نوجوان تحمیل می کند.

واکسن گارداسیل

از چه عفونت هایی جلوگیری می کند؟ دوز مورد اسستفاده موارد استفاده برای چه افرادی است؟ واکسن
 HPV انواع 16 و 18 (که باعث  سرطان می شوند) 3 دختران 9 تا 26 سال سراویکس
HPV انواع 6 و 11 ( که باعث زگیل تناسلی می شوند) و

HPV انواع 16 و 18 ( که باعث سرطان می شوند.)

3 دختران و پسران 9 تا 16 سال گاارداسیل 4
HPV انواع  16، 18، 31، 33، 45، 52 و 58( که باعث سرطان می شوند)

HPV انواع 6 یا 11 ( که باعث زگیل می شوند)

3 دختران 9  تا 26 ساال

پسران 9 تا 15 سال

گارداسیل 9

 

چرا زگیل تناسلی اهمیت دارد؟

تفاوت زگیل با تبخال و سایر توده ها

آیا هر توده ای در ناحیه تناسلی زگیل است؟ زگیل تناسلی چه فرقی با سایر توده ها داد ؟ چطور می توان تشخیص داد ؟

 

در ناحیه ی تناسلی توده هایی که ممکن است وجود داشته باشد، عفونت های ریشه ی مو و غدد عرق هستند، که این موارد نزدیک و کنار ریشه مو وجود دارند و قرمز، ملتهب، دردناک و حالت چرکی دارند، اما زگیل تناسلی برجستگی های بدون درد می باشند که به رنگ هایی چون رنگ پوست فرد، قهوه ای، صورتی و گاهی وقت ها هم به رنگ تیره مشاهده می شود که این ها شکلی گل کلمی می تواند داشته باشند.
همچنین ضایعات دیگری که می تواند وجود داشته باشد، هرپس و تبخال تناسلی است.تبخال تناسلی برجستگی های ریز متعدد در کنار یکدیگر که حالت تاول، آبدار و با سوزش و درد همراه هستند.سایر توده های شایع در این ناحیه شامل خال های پوستی و یا منگوله های پوستی هستند.
در سطح داخلی لابیا مینور گاهی وقت ها برجستگی های صورتی دیده می شود که این ها پاپی های ناحیه ی تناسلی هستند که تشخیص این موارد از زگیل تناسلی خیلی سخت می باشد که در این صورت یا دوره درمان به فرد داده می شود و یا در صورت مشکوک بودن زیاد از آن نمونه برداری انجام می گیرد.
سایر ضایعاتی که در این ناحیه می تواند وجود داشته باشد، شامل سفلیس، ملانوم و خال های سرطانی که در این بیماری ها بسیار مهم هستند و در صورت مشکوک شدن به این عارضه ها باید نمونه برداری صورت بگیرد.

 

زگیل های تناسلی چه خصوصیاتی دارند؟

 1. توده ی متعدد یا منفرد همرنگ پوست، تیره تر یا روشن تر و گاه با نمای گل کلمی می باشد.
 2. این برجستگی ها بدون درد بوده و حالت تاولی ندارد.
 3. ممکن ست اشکال آتی پیک یا غیر شایعه داشته باشند که این مورد در آقایان بیشتر دیده می شود.
 4. معاینه دقیق توسط پزشک مجرب به شما کمک می کند تا تشخیص درستی از ضایعات خود داشته باشید.

علائم و راه های انتقال زگیل تناسلی

 

بیماری زگیل تناسلی یکی از بیماری های بسیار شایعی است که ما هر روزه در مطب و کلینیک با آن مواجه هستیم. عامل این بیماری ویروس hpv می باشد که این ویروس شامل دو نوع پرخطر و کم خطر است و عامل ایجاد بیماری های چون زگیل تناسلی، سرطان دهانه ی رحم، سرطان آلت تناسلی و سرطان ناحیه ی حلق است.
راه انتقال زگیل تناسلی از راه تماس و فشار می باشد. بنابراین ممکن است کسی ویرجین باشد یعنی دخولی در رابطه ی جنسی انجام نگرفته باشد، اما این انتقال صورت گرفته باشد.
بنابراین ضمن اینکه رابطه ی جنسی در خارج از چارچوب خانواده به شدت توصیه نمی شود، لطفا در هنگام رابطه ی جنسی به وجود زگیل تناسلی در شریک جنسی خود توجه فرمایید.

زگیل های تناسلی به چه شکلی نمایان می شوند؟زگیل تناسلی برجستگی های می باشند به رنگ پوست فرد، قهوه ای، صورتی و گاهی وقت ها هم به رنگ تیره که این ها شکلی گل کلمی می تواند داشته باشند.
برای تشخیص زگیل تناسلی باید به پزشک حاذق در این زمینه مراجعه کرد تا بتواند این بیماری را از سایر بیماری ها نظیر تبخال تناسلی، سیفلیسی و سایر بیماری های این ناحیه تشخیص دهد و یک روش مناسب و درست را برای درمان این بیماری انجام دهد.

اگر زگیل تناسلی گرفتیم باید چکار کنیم؟

 

همانطور که در مطالب قبلی یاد شد، اولین کار این است که به مطب دکتر متخصص و مجرب مراجعه کند تا بتواند راهکار مناسبی را برای فرد انجام دهد.
در مرحله ی بعدی برداشتن زگیل تناسلی است که می تواند با روش های بسیاری انجام بگیرد. دو روش بسیار مهم در این بیماری استفاده از لیزر درمانی و فریز است که با کمترین میزان عود همراه هستند و نسبت به سایر روش های دیگر اولویت دارند.
مرحله ی بعدی درمان شریک جنسی فرد می باشد همانطور که یاد شد، این بیماری بیماری از طریق رابطه ی جنسی صورت می گیرد و برای قطع این زنجیره ی انتقال باید شریک جنسی هم تحت معاینه و بررسی قرار بگیرد.
ممکن است شریک جنسی شخص به طور واضح زگیل نداشته باشد، اما باید تحت نظر باشد تا در فواصل مختلف بررسی شود تا اطمینان خاطر حاصل کرد که به زگیل تناسلی مبتلا نشده است.

مرحله ی بعد برای خانمی و پارتنری که مبتلا به زگیل تناسلی است باید پاپ اسمیر و hpv تایپینگ تجویز شود به این معنا که توسط پاپ اسمیر یک سلول برداری سطحی از دهانه ی رحم انجام می شود، یعنی بررسی می کنیم که ببینیم ویروس hpv به ناحیه ی داخل دهانه ی رحم نفوذ کرده است یا نه؟ یکی از سوالات مهم این است که چرا داخل دهانه ی رحم را بررسی می کنیم؟ چه اهمیتی دارد؟ چرا یک زگیل تناسلی به این اندازه مهم می باشد؟ آیا اگر زگیل تناسلی روی کمر، آرنج و یا شانه ی کسی باشد، به اندازه ی ناحیه ی تناسلی اهمیت دارد؟ خیر به این دلیل که در نقاطی از بدن مناطق حساس تری هستند که یکی از آنها منطقه ای در ناحیه ی سرویسیت و یا دهانه ی رحم است. یعنی منطقه ای که سلول های استوانه ای رحم تبدیل می شوند به سلول های سنگفرشی و این ناحیه که ناحیه ی تبدیل نامیده می شود، سرعت تکثیر بسیاری دارد که به مواد سرطان زا بسیار حساس می باشد.
بنابراین چنانچه ویروسی همچون ویروس hpv که خاصیت سرطان زایی دارد، به این ناحیه با قدرت بالا وارد شود، احتمال اینکه آن شخص مبتلا به سرطان دهانه ی رحم شود، بسیار بالاست.
به همین دلیل اهمیت زگیلی که در ناحیه ی تناسلی وجود دارد، برای ما نمایان می شود، وجود زگیل تناسلی یعنی اینکه احتمال این ویروس در این منطقه افزایش پیدا می کند و ممکن است برای فرد سرطان دهانه ی رحم را به وجود آورد.

زگیل گرفتم یعنی سرطان دارم؟

 

آزمایش HPV تایپینگ یعنی چی؟

 

 •  اچ پی وی تایپینگ به معنی آزمایش PCR برای تشخیص حضور ویروس HPV در نمونه ی ارسالی است.
 • نمونه ی ارسالی برای آزمایشHPV تایپینگ از ناحیه سرویکس یا دهانه رحم بوده و معمولا همراه با پاپ اسمیر انجام می شود.
 • هدف از انجام HPV تایپینگ ، تعیین وجود و نوع ویروس HPV در دهانه رحم می باشد .
 • وجود ویروس HPV پرخطر در دهانه رحم خطر سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد .
 • خانمی که به ویروس HPVپرخطر آلوده شده حتما باید تحت کولپوسکوپی و بیوپسی قرار گیرد.

بچه شیطون همسایه و ویروس HPV

 

7 کار که فرد مبتلا به زگیل تناسلی باید انجام دهد:

یکی از مهمترین سردرگمی های افراد ، وقتی با برجستگی توی ناحیه تناسلی شون مواجه می شوند این است که آن چه بیماری است؟ و اگر زگیل است چه کاری باید انجام بدهند؟ چه پیگیری هایی لازم است ؟

 • ابتدا مراجعه به پزشک متخصص و مجرب تا تشخیص درست ضایعه و درمان مناسب برای فرد بیمار صورت بگیرد.
 • برداشتن زگیل تناسلی با بهترین روش ممکن
 •  درمان شریک جنسی خود
 • انجام تست پاپ‌ اسمیر و تایپینگ hpv
 • در صورت نیاز انجام کولپوسکوپی بیوپسی
 • درمان متناسب با جواب بیوپسی که حین کولپوسکوپی به دست آمده است
 • پیگیری از بابت عود و عوارض زگیل تناسلی

 

 

 

 

اصول درمان زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی منحصر به برداشتن این ضایعات نیست و در طی فرایندی همه جانبه با حمایت و آموزش بیماران روند درمانی تکمیل می شود.

بهترین درمان زگیل تناسلی

 

برای درمان همه ی بیماران ما از یک روش ثابتی استفاده نمی کنیم، بلکه برای هر بیمار یک روش خاصی انجام می دهیم، به این صورت که ممکن است برای یک بیمار از روش کرایوتراپی و یا فریز استفاده کنیم و یا برای یک بیمار ممکن است نمونه برداری از ضایعه انجام شود و گاهی وقت ها هم در مناطقی که خیلی حساس است، مثلا در مناطق آلت تناسلی آقایان و یا زگیل های اطراف مقعد باید از روش درمانی لیزر استفاده کنیم. بنابراین روش درمانی زگیل تناسلی را به پزشک خود بسپارید و به آن اطمینان کنید.

برای برداشتن زگیل های تناسلی، روش های متفاوتی وجود دارد که عبارت است از:

 • کرم های ساختنی
 • انواع اسیدها
 • پودوفیلین
 • کرایوتراپی
 • لیزر
 • rf

کرایوتراپی، لیزر و rf  روش هایی هستند که با کمترین میزان عود همراه هستند و در واقع می توانیم با اطمینان خاطر استفاده کنیم. همچنین این روش ها از ایمنی بالایی برخوردار هستند و ما می توانیم در خانم های باردار هم استفاده کنیم.
انتخاب روش درمانی بستگی به شرایط فرد و فاکتورهای متعددی تعیین می شود و آن را باید به پزشک متخصص خود واگذار کنید. خصلت بیماری های ویروسی، عود می باشد. حتی اگر بهترین روش را برای درمان این عارضه انجام دهیم باز احتمال دارد، درصدی دچار عود شوند. در صورتی که بیماری های باکتریایی اینگونه نیستند حتی اگر به وحشتناکی طاعون باشند و با یک آنتی بیوتیک می توانند درمان شوند.
برداشتن زگیل های تناسلی با هر روشی که صورت می گیرد، مساوی با درمان hpv و درمان زگیل به صورت قطعی نیست، به این معنا که برداشتن زگیل تنها مرحله ی  درمان نیست و کافی نمی باشد، بلکه باید بعد از برداشتن زگیل تناسلی، به مراحل دیگری نظیر درمان شریک جنسی، مسائل مربوط به تقویت سیستم ایمنی، تغییر لایف استایل و بررسی و جلوگیری از عوارضی که این بیماری به همراه دارد را برای بیماران گرامی انجام دهیم.

 

نقش کرایو تراپی در درمان زگیل تناسلی

یکی از درمانهای خوب برای زگیل تناسلی ، انجام کرایوتراپی یا فریز است. در این روش گاز اکسید نیتروژن توسط سیستم‌به خصوصی فشرده و تا دمای منهای هشتاد درجه سانتیگراد سرما میرسد. این سرما با ایجاد حالت نکروز در سلولهای زگیل تناسلی ، آنهارا از میان‌می برد. چند روز بعد از انجام‌ کرایوتراپی یا فریز زگیل ها می افتند. این روش بسیار ایمن بوده ، در بارداری قابل انجام است و میزان عود بسیار کمی در این روش مشاهده شده است.

مراقبتهای بعد از فریز زگیل
 1. مراقبت سخت و ویژه ای بعد از فریز زگیلها نیاز نیست.
 2. رعایت بهداشت اهمیت دارد وحمام کردن‌بلامانع است.
 3. در صورت سوزش و ناراحتی از پماد اکسید دوزنک استفاده کنید.
 4. لباسهای زیر مورد استفاده در این زمان را سریع تعویض کنید و مجددا استفاده نکنید .
 5. هفته بعداز فریز به پزشک مراجعه کنید .

 

لیزر زگیل های تناسلی توسط دکتر نرگس تاج دینی

توسط دستگاه لیزر یک انرژی و نور نقطه ای متمرکز می شود و ما با یک فاصله ای از پوست بدون اینکه لازم باشد که پراپ لیزر را با پوست تماس بدهیم، این انرژی را در روی ناحیه ی موردنظرمون متمرکز می کنیم و آن را از بین می بریم.
در این روش آسیب نسجی کم است، در مواردی که آن ناحیه خیلی حساس است و یا دور از دسترس قرار دارد و یا زگیل در ناحیه مقعد وجود دارد، از این روش استفاده می کنیم که نیازی به بیهوشی ندارد و با بیحسی موضعی انجام می گیرد.پیگیری درمان و درمان شریک جنسی از اصول مهم در درمان قطعی زگیل تناسلی محسوب می شود.

درمان واقعی و تخصصی زگیل تناسلی

 

درمان زگیل مقعد

انتقال ویروس اچ پی وی و نحوه ایجاد زگیل تناسلی از راه تماس و فشار است. بنابراین داشتن رابطه ی مقعدی و یا تماس پوست اطراف مقعد با پوست مبتلا به زگیل ، حتی بدون دخول میتواند ایجاد زگیل ناحیه ی مقعد بکند .
درمان زگیلهای این‌ناحیه به دلیل نزدیک بودن به اسفنکتر مقعد بسیار حساس است و باید توسط پزشک با تجربه انجام شود.
 

چرا باید HPV درمان شده را پیگیری کرد؟

 • چون ویروس اساسا خاصیت عود دارد .
 • بهترین درمانها میزان عود راکاهش می دهند ولی صفر نمی کنند .
 • ویروسهای پرخطر احتمال عود بیشتری دارند .
 • خطر سرطان دهانه رحم و آلت با ویروس پرخطر وجود دارد .
 • از نظر بازگشت زخم و عفونت و زگیل تناسلی باید بررسی شوید.
 •  تا پاک شدن کامل قوای ایمنی ، باید در وضعیت عالی و آماده باش کامل باشید .

 

 

چرا آقایان مبتلا به زگیل تناسلی را معاینه می کنم؟

آقایان مبتلا بهHPV و زگیل تناسلی را معاینه می کنم چون:

 • این بیماری یک بیماری منتقله از راه جنسی است.
 • اشکال غیرعادی و آتی پیک زگیل تناسلی در آقایان شایع تر است.
 • قطع زنجیره انتقال بدون درمان شریک جنسی ممکن نیست.
 • آقایان مبتلا به HPV پرخطر در ریسک ابتلا به سرطان آلت تناسلی، مقعد، حلق و … هستند.
 • و…

آیا هنگام درمان زگیل تناسلی می توان رابطه جنسی برقرار کرد؟

7 عارضه درمان نکردن زگیل تناسلی

 1. تکثیر بیشتر زگیل
 2. انتقال زگیل به سایر قسمتهای بدن
 3. انتقال به شریک جنسی
 4. افزایش احتمال عود زگیل
 5. سخت تر شدن درمان
 6. پرهزینه تر شدن درمان
 7. مزمن و سرطانی شدن موارد پرخطر

سرنوشت فرد مبتلا به زگیل تناسلی

 

 

signature

دکتر نرگس تاج دینی با بیش از بیست سال سابقه طبابت در حیطه جراحی زنان، زایمان، نازایی و زیبایی زنان و با بهره گیری از دانش به روز و کارآمد در این حیطه، تمامی آنچه به بانوان مربوط است را در کلینیک تخصصی خود ارائه می کند.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *