انواع عفونت واژن

پیش نمایش محتوا

عفونت واژن چیست؟

عفونت واژن رایج ترین بیماری است که بیشتر خانم ها دچار آن می شوند. عفونت های واژن معمولاً با علائمی چون خارش، قرمزی و گاهی سوزش و درد همراه است.در واژن اغلب خانم ها به طور طبیعی میکرو ارگانیسم هایی ( باکتری، قارچ و… ) وجود دارد که تحت برخی شرایط خاص این تعادل برهم می خورد و سبب می شود که میکروبها از حالت همزیست به حالت بیماری زا تبدیل شون

علائم‌ عفونت واژینال

یکی از شایع ترین علائم عفونت واژن در خانم ها خارش واژن می باشد. ترشحاتی که همراه با بوی نامطبوع باشد از دیگر نشانه های عفونت واژن است. عفونت واژن گاهی باعث درد هنگام رابطه جنسی و سوزش ادرار می شود.

انواع عفونت واژن

سه نوع شایع عفونت واژن عبارتند از:

1- عفونت باکتریایی : تغییرات در تعداد و نوع باکتری های ناحیه داخل واژن منجر به این عفونت می شود و با علائمی چون ترشحات چرکی زردرنگ یا ترشحات بدبو و خاکستری رنگ همراه است .عفونت های باکتریایی واژن عبارتند از:

  • سوزاک : بیماری است که از راه تماس جنسی منتقل می شود. عامل ایجاد این بیماری باکتری به نام نایسریا گنوره است. گاهی خانمها بدون داشتن علامتی این میکروب را در واژن و یا مقعد خود دارند و به محض رابطه جنسی آن را به شریک جنسی خود منتقل میکنند.سوزاک علائم سیستمیک نظیر التهاب مفاصل نیز میتواند ایجاد کند .
  • سفلیس : سفلیس بیماری‌ای مقاربتی است که بر اثر نوعی باکتری به نام Treponema pallidum ایجاد می‌شود. تشخیص سفلیس می‌تواند سخت باشد. اگر این بیماری مدت زیادی در بدن بماند و درمان نشود می‌تواند منجر به آسیب اساسی به اندام‌هایی مانند قلب و مغز شود.
  • کلامیدیا : کلامیدیا یک بیماری مقاربتی است که می تواند باعث التهاب واژن شود.

2- عفونت ویروسی : یکی از دلایل عمده عفونت واژن ویروس ها هستند که اکثرا از راه تماس جنسی منتقل می‌شوند. ویروس‌هایی که باعث عفونت ویروسی واژن می‌شوند عبارتند از :

  • هرپس یا تبخال تناسلی : بیماری عفونی است که در پی آلوده شدن با ویروس تبخال در اندام تناسلی رخ می‌دهد.بیماری تبخال تناسلی از راه تماس جنسی انتقال داده می شود و باعث ایجاد زخم های کوچک دردناک در ناحیه تناسلی می شود.
  • ویروس HPV : ویروس HPV یا پاپیلومای انسانی شایع‌ترین عفونت مقاربتی است که از راه تماس جنسی منتقل می شود. تعدادی از انواع HPV تناسلی باعث ایجاد زگیل تناسلی می‌شود و تعدادی دیگر می‌تواند سبب سرطان شوند. انواع HPV که باعث زگیل تناسلی می‌شود با انواعی که سبب سرطان می‌شود متفاوت است ولی چون امکان همراهی این دو و یا امکان جهش ویروسی را نمیتوان نادیده گرفت ، هر فرد مبتلا به زگیل تناسلی باید حتما تحت بردسی های کامل قرار بگیرد.مقاله هفت کاری که باید فرد مبتلا به زگیل تناسلی انجام دهد را حتما مطالعه کنید.
  • ایدز(HIV) : اچ آی وی یک عفونت ویروسی است که سیستم ایمنی بدن فرد را ضعیف می کند و باعث می شود بدن مقاومت خود را در برابر ویروس ها، انگل ها ، باکتری ها از دست بدهد و با کوچکترین عفونت حتی در خطر مرگ قرار گیرد .به همین دلیل ضعف ایمنی احتمال ابتلای فرد مبتلا به ایدز به انواع سرطانها بسیار زیاد است‌.

3- عفونت های قارچی : قارچ کاندیدا یکی از شایع‌ترین نوع قارچ در بدن انسان است. کاندیدا، قارچ خطرناکی نیست؛ اما افزایش رشد قارچ در ناحیه واژن باعث ایجاد این نوع عفونت می شود از جمله علائم آن ترشحات پنیری سفید رنگ و چسبنده است بارداری، ضعف سیستم ایمنی و دیابت ،مصرف طولانی مدت قرث های ضد بارداری و… در افزایش احتمال بروز این عفونت نقش دارند.

 

signature

دکتر نرگس تاج دینی با بیش از بیست سال سابقه طبابت در حیطه جراحی زنان، زایمان، نازایی و زیبایی زنان و با بهره گیری از دانش به روز و کارآمد در این حیطه، تمامی آنچه به بانوان مربوط است را در کلینیک تخصصی خود ارائه می کند.