کولپوسکوپی چیست

همه چیز درباره کولپوسکوپی

پیش نمایش محتوا

کولپوسکوپی چیست؟

کولپوسکوپی یکی از روشهای تشخیص زودرس سرطانهای دستگاه تناسلی (ولو,واژن,سرویکس) است.این روش غیرتهاجمی بوده و نیاز به بستری در بیمارستان و یا بیهوشی ندارد. کلپوسکوپی درواقع نوعی اندوسکوپی دستگاه تناسلی محسوب میشود دراین روش تحت بزرگنمایی (حتی تا ۴۰ برابر) دستگاه تناسلی مورد مطالعه قرار گرفته ودر موارد مشکوک اقدامات تشخیصی ودرمانی انجام می پذیرد. با افزایش شیوع زگیل تناسلی و HPV پرخطر نیاز به انجام کولپوسکوپی برای تشخیص زودرس سرطانهای دستگاه تناسلی بانوان بیشتر می شود.

ویدئو کلپوسکوپی مزیت جالب دیگری هم دارد این است که بیمار میتواند همزمان با پزشک در مونیتور دستگاه وتحت بزرگنمایی داخل بدن خود را دیده ،ضمن آشنایی با آناتومی بدن خویش در جریان تشخیص و درمان قرار گیرد.

 

 

همه ما میدانیم سرطانها با تشخیص به موقع، درمان مناسب دارند. کولپوسکوپی در مطب دکتر نرگس تاج دینی در نهایت دقت و رعایت اصول بهداشتی و پزشکی انجام می شود. کولپوسکوپی یک روش بسیار مهم و غیرتهاجمی برای تشخیص زودرس سرطانهای دستگاه تناسلی بانوان است. مدت زمانی که پزشک برای انجام کولپوسکوپی کامل و بی نقص و نمونه گیری دقیق و صحیح می گذارد در نتیجه آزمایش شما بسیار موثر است.به علت شیوع بالای زگیل تناسلی وهمراهی برخی انواع ویروس HPV با سرطان سرویکس و اهمیت تشخیص زودرس سرطانها، کلیه معاینات این مطب تحت بزرگنمایی با کولپوسکوپ MED GYN آمریکایی انجام میشود. و همزمان بیمار با مشاهده بدن خود در مونیتور از وضعیت بیماری خود آگاه میگردد.

کولپوسکوپی چگونه انجام میشود؟

بیمار در روی تخت معاینه زنان قرار میگیرد.معمولا قبل از آن یک روش بی حسی موضعی برای بیمار انجام‌میشود. اسپکولوم مناسب گذاشته شده ،با بزرگنمایی تمام‌مناطق ناحیه تناسلی خارجی ،واژن و سرویکس مشاهده میشود.این مشاهده پس از زدن مواد مختلف واژن و سرویکس و بررسی واکنشهای بافتی نیز انجام می شود. از مناطق مشکوک نمونه برداری انجام و جهت پاتولوژی ارسال می شود. بر اساس جواب پاتولوژی طرح درمانی ریخته شده ،درمان و پیگیریهای لازم‌انجام‌میشود.

 

کولپوسکوپی

 

انجام کولپوسکوپی چه زمانی ضرورت دارد؟

 1. هر گونه لکه بینی غیر عادی در سیکل ماهانه
 2.  لکه بینی یا خونریزی پس از تماس جنسی
 3. ترشحات فراوات مقاوم به درمان
 4. داشتن زگیل های تناسلی
 5. زخم های مقاوم به درمان سرویکس (دهانه رحم)
 6. هر گونه نمای غیر عادی سرویکس
 7. پاپ اسمیر غیر عادی
 8. قضاوت بالینی وصلاحدید پزشک

 

کولپوسکوپی و بیوپسی بطور همزمان

در زمان کلپوسکوپی میتوان بیوپسی یا تکه برداری نیز انجام داد. بدین صورت که پس از زدن مواد مختلف و بررسی واکنش آنها از نقاط مشکوک نمونه بافت شناسی برداشته شده و جهت بررسی به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال میشود. انجام بیوپسی بدون درد بوده و عارضه ای ندارد.

 

اقدامات قبل از کولپوسکوپی

بهتر است قبل از کولپوسکوپی اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. قبل از عمل دوش بگیرید.
 2. گرسنه نباشید.
 3. داروهای مصرفی خود را به روال خود ادامه دهید.
 4. با یک همراه مراجعه کنید.
 5. قبل از عمل ادرار کنید.
signature

دکتر نرگس تاج دینی با بیش از بیست سال سابقه طبابت در حیطه جراحی زنان، زایمان، نازایی و زیبایی زنان و با بهره گیری از دانش به روز و کارآمد در این حیطه، تمامی آنچه به بانوان مربوط است را در کلینیک تخصصی خود ارائه می کند.