واحد اختصاصی HPV / کولپوسکوپی

ویروس HPV یا پا پیلومای انسانی چیست ؟


ابتلا به ویروس HPV شایعترین بیماری منتقله از راه جنسی است که میلیونها نفر از جوانان در سراسر دنیا به آن‌مبتلا هستند. ویروس HPV عامل ایجاد تعدادی از بیماری هادر بدن انسان میباشد. به دو گروه کلی پر خطر وکم خطر تقسیم میشوند :
• انواع کم خطر معمولا ایجاد زگیل (بویژه در ناحیه تناسلی و رانها و زیر شکم ) میکنند.
• انواع پر خطر عامل ایجاد سرطان سرویکس یا دهانه رحم در بانوان و سرطان آلت تناسلی در آقایان است.

ویروسHPVعامل ایجاد تعدادی از عوامل پاپیلوماتوز حنجره و روده، سرطان مقعد و حلق دهانی نیز باشد. به علت شیوع فراوان این ویروس وهمراهی انواع پر خطر وکم خطر، انجمن سرطان شناسان امریکا پیشنهاد میکند که برای مشاهده دقیق زگیل تناسلی کلپوسکوپی ضرورت دارد ومیزان دقت را ده ها برابر میکند.

زگیل تناسلی چیست؟ زگیل های تناسلی برجستگی هایی هستند که با اندازه های مختلف و به رنگ صورتی ، همرنگ پوست یا کمی تیره تر ، مسطح یابا نمای گل کلمی در ناحیه تناسلی دیده می شوند. عامل ایجادآن ویروس HPV است که دونوع کم‌خطر و پرخطر دارد. نوع پرخطرش میتواند سرطان دهانه ی رحم ، آلت تناسلی مردان و حلق و مقعد و پاپبلوماتوز حنجره را در هر دو جنس ایجاد بکند.

پس زگیل تناسلی برای ما از این جهت مهم است که میتونه سرنخی از وجود ویروسHPV در بدن فرد باشد و با درمان ضایعات پیش آمده و بررسی های تخصصی ازنظر ایجاد سرطان، میتونیم به آن خانم یا آقا کمک کنیم که در مرحله ی بسیار زودرسی سرطان یا ضایعات پیش سرطانیش رو تشخیص داده و درمان مناسبی داشته باشد . هنر ما تشخیص زودرس سرطان، درزمانی است که بتوان برای بیمار کاری انجام داد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت در کلینیک تخصصی دکتر تاج دینی، با ما در ارتباط باشید.

راه انتقال زگیل تناسلی


تماس و فشار است؛ یعنی در یک رابطه جنسی بدون دخول نیز میتواند انتقال پوست به پوست اتفاق بیفتد. همچنین اگر زگیل درنواحی باشد که توسط کاندوم‌پوشیده نشده اند ، مانند روی بیضه یا زیر شکم ،انتقال ویروس به راحتی و علی رغم استفاده از کاندوم‌امکان پذیر است. زگیل تناسلی اساسا یک بیماری منتقله از راه جنسی است .اگرچه بندرت در بعضی از افراد که هیچگونه رابطه ای نداشته اند نیز دیده میشود.

چرا آقایان هم باید معاینه شوند؟ بیماری زگیل تناسلی، اساسا یک بیماری منتقله از راه جنسی است، پس باید شریک یا شریک های جنسی فرد مبتلا نیز تحت معاینه ودرمان قرار بگیرند. ویروس HPV پر خطر در آقایان هم میتواند سرطان آلت تناسلی و سرطان حلق دهانی، ایجاد کند، پس حتما به فکر درمان و قطع زنجیره ی انتقال ویروس باشید.

شاید آقایان نگران باشند یا از معاینه شدن توسط یک خانم پزشک خجالت بکشند. لازم است بدانید که : در مطب من ویزیت آقایان با پوشش کامل بدنشان بجز قسمت مبتلا و با دستگاه ویدئو کولپوسکوپ امریکایی با بزرگنمایی ومشاهده از طریق مونیتور انجام‌ می شود. رعایت اخلاق پزشکی و رازداری بیمار برای ما یک اصل است. پس نگران نباشید ،خجالت نکشید و به درمان خود ادامه دهید‌.

هفت کاری که فرد مبتلا به زگیل تناسلی باید انجام دهد: 


1- مراجعه به پزشک متخصص زنان مجرب و معتبر: که بتواند تشخیص درستی برای بیمار بگذارد بسیار حیاتی است و پایه اول درمان محسوب میشود . بیش از بیست سال سابقه طبابت در این حیطه ، تجربه ای بی نظیر است که کمتر پزشک متخصص زنانی آن را داراست.

2-درمان زگیل تناسلی: روشهای درمانی زیادی برای ازبین بردن زگیلهای تناسلی وجود دارد. مانند استفاده از نوعی اسید ، پودوفیلین ،برخی کرمها ، آر اف ، فریز(کرایو ) و لیزر … روشهای اخیر با میزان عود کمتری همراه هستند و حتی در دوران بارداری نیز قابل انجام می باشند.

3-درمان شریک جنسی: برای قطع زنجیره انتقال بسیار مهم است. متاسفانه اگر زگیل در نواحی باشد که توسط کاندوم‌پوشانده نمیشود قابلیت انتقال دارد پس قبل از برقراری رابطه از نداشتن زگیل تناسلی در پارتنرتان مطمئن شوید و در صورت وجود درمان کنید.

4-انجام‌تست پاپ اسمیر به روش تعلیق در مایع: پاپ اسمیر یکی از روشهای بسیار سودمند برای غربالگری سرطان دهانه ی رحم در بانوان است. این روش بسیار ساده بوده ،درد و عوارضی ندارد.تمامی خانم هایی که ازدواج کرده اند باید سالانه تست پاپ‌اسمیر انجام دهندتا از وجود سرطان دهانه رحم در زمانی مناسب آگاه شوند. این تست به دو روش کلاسیک (قدیمی) و روش تعلیق درمایع (جدید) انجام‌میشود. میزان موارد منفی کاذب در روش تعلیق در مایع کمتر است و امکان انجام همزمان تست اچ پی وی نیز وجود دارد. پزشک متخصص زنان با تجربه و دلسوز برای شما تمامی مراحل را به طور کامل توضیح می دهد.

5-بررسی ویروس شناسی و HPV تایپینگ: هنگام انجام تست پاپ اسمیر به روش تعلیق درمایع میتوان درخواست انجام تست ویروس شناسی را هم داد. در واقع این تست معلوم میکند که آیا ویروس HPV در داخل سرویس وجود دارد یا خیر و اگر بله از چه نوعی است. (پرخطر یا کم‌خطر)

روش قدیمی تست پاپ اسمیر
ServicesHpv6
روش جدید تست پاپ اسمیر
ServicesHpv5

کلپوسکوپی چیست و چگونه انجام میشود؟ 


کلپوسکوپی یکی از روشهای تشخیص زودرس سرطانهای دستگاه تناسلی (ولو,واژن,سرویکس) است. روش غیرتهاجمی بوده ونیازبه بستری در بیمارستان و یا بیهوشی ندارد. کلپوسکوپی درواقع نوعی اندوسکوپی دستگاه تناسلی محسوب میشود.
دراین روش تحت بزرگنمایی (حتی تا 40 برابر) دستگاه تناسلی مورد مطالعه قرار گرفته ودر موارد مشکوک اقدامات تشخیصی ودرمانی انجام می پذیرد.

ویدئو کلپوسکوپی مزیت جالب دیگری هم دارد: وآن این است که بیمار میتواند همزمان باپزشک در مونیتور دستگاه وتحت بزرگنمایی داخل بدن خود را دیده ،ضمن آشنایی با آناتومی بدن خویش در جریان تشخیص ودرمان قرار گیرد.

چگونه انجام میشود؟ بیمار در روی تخت معاینه زنان قرار میگیرد.معمولا قبل از آن یک روش بی حسی موضعی برای بیمار انجام‌میشود. اسپکولوم مناسب گذاشته شده ،با بزرگنمایی تمام‌مناطق ناحیه تناسلی خارجی ،واژن و سرویکس مشاهده میشود.این مشاهده پس از زدن مواد مختلف واژن و سرویکس و بررسی واکنشهای بافتی نیز انجام می شود. از مناطق مشکوک نمونه برداری انجام و جهت پاتولوژی ارسال می شود. بر اساس جواب پاتولوژی طرح درمانی ریخته شده ،درمان و پیگیریهای لازم‌انجام‌میشود.

موارد ضروری برای انجام کولپوسکوپی :

1- هر گونه لکه بینی غیر عادی در سیکل ماهانه
2- لکه بینی یا خونریزی پس از تماس جنسی
3- ترشحات فراوات مقاوم به درمان
4- داشتن زگیل های تناسلی
5- زخم های مقاوم به درمان سرویکس (دهانه رحم)
6- هر گونه نمای غیر عادی سرویکس
7- پاپ اسمیر غیر عادی
8- قضاوت بالینی وصلاحدید پزشک

در زمان کلپوسکوپی میتوان بیوپسی یا تکه برداری نیز انجام داد. بدین صورت که پس از زدن مواد مختلف و بررسی واکنش آنها از نقاط مشکوک نمونه بافت شناسی برداشته شده و جهت بررسی به آزمایشگاه پاتولوژی ارسال میشود. انجام بیوپسی بدون درد بوده و عارضه ای ندارد.

به علت شیوع بالای زگیل تناسلی وهمراهی برخی انواع ویروس HPV با سرطان سرویکس , واهمیت تشخیص زودرس سرطانها، کلیه معاینات این مطب تحت بزرگنمایی با کولپوسکوپ MED GYN آمریکایی انجام میشود. و همزمان بیماربا مشاهده بدن خود در مونیتور از وضعیت بیمای خود آگاه میگردد. سرطانها با تشخیص به موقع درمان مناسب دارند.

زنبیل خرید