واحد مشاوره زناشویی و اختلالات سکس

ضرورت مشاوره زناشویی


ضرورت مشاوره زناشویی در اکثر روابط  میان زوجین مشاهده می‌شود. استفاده از خدمات مشاوره زناشویی ممکن است کمی گیج کننده به نظر برسد. شاید شنیده باشید که در یک رابطه زناشویی مشکلات زیادی پیش می‌آید و دعواهای زناشویی بخشی از زندگی محسوب می‌شوند. بله در زندگی مشترک روزهای خوب و بد زیادی وجود دارد، اما باید بدانید که در روابط سالم اختلاف نظرها به زوجین اجازه رشد داده و در طولانی مدت باعث بهبود رابطه زناشویی می‌شود. دیده شده که در برخی روابط، زوجین با وجود مشکلات پیچیده، ابتدا برای حل آن‌ها در تلاش هستند؛ اما بعد از مدتی دیگر انرژی سابق را نداشته و اوضاع بدتر می‌شود. اما با استفاده از مشاوره زناشویی می‌توانید این مشکلات را از بین برده و به رشد رابطه‌تان کمک کنید.

مشاوره روابط زناشویی به زوجین کمک می‌کند تا بتوانند علت اصلی مشکلاتی که حتی زمان شروع آن نیز مشخص نیست را پیدا کرده و برای حل آن گام بردارند. مثلا توضیح اینکه با همسرتان راحت نیستید یا ازدواجتان دیگر مثل گذشته نیست و حس ناخوشایندی نسبت به او پیدا کرده اید، اما نمی‌دانید چرا و… . وقت‌هایی که در رابطه با همسرتان متوجه می‌شوید رابطه پیش نمی‌رود و نمی‌دانید باید در این رابطه چکار کنید، حضور یک مشاور می‌تواند در روند اصلاح، بهبود و بازگشت به رابطه خوبِ گذشته شما را یاری نماید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت در کلینیک تخصصی دکتر تاج دینی، با ما در ارتباط باشید.

مشکلات جنسی که نیاز به مشاوره دارد


تجربه ی مشکلات جنسی در یک مقطع از زندگی کاملا طبیعی است. درحالیکه مشکلات و تجارب جنسی هر کس متفاوت است، یادتان باشد ممکن است به مشکلات مشابه هم بربخوریم. شاید در صورت روبه رو شدن با این مشکلات احساس تنهایی یا درماندگی یا حتی شرمندگی و ترس به شما دست دهد. افرادی که با اختلال جنسی دست و پنجه نرم میکنند معمولا دچار این احساسات میشوند. به همین دلیل، ماه ها یا حتی سال ها برای درخواست کمک و حمایت تعلل میکنند چون از صحبت درمورد نگرانی ها و تجارب خود میترسند.

مشکل جنسی امری شایع است و به دلایل مختلف رخ میدهد. در اکثر موارد، این مشکلات مربوط به دیگر سختی ها یا چالش های زندگی است. مثلا اگر مضطرب هستید و دغدغه ی زیادی دارید، دلتان نمی خواهد رابطه ی جنسی برقرار کنید یا به کسی نزدیک شوید. این مشکل معمولا خفیف و کوتاه مدت است و با تغییر میزان استرس از بین میرود. مشکلات پیچیده و شدید تر تاثیر عمیق و بلند مدت دارد که روی جنبه های مختلف زندگی، روابط و حتی میل جنسی تاثیر میگذارد.

به چه مواردی مشکل جنسی گفته میشود؟


به طیف گسترده ای از مشکلات که قبل، حین یا بعد از رابطه رخ میدهد، مشکل یا اختلال جنسی گفته میشود. چرخه ی واکنش جنسی (توالی تغییرات عاطفی و فیزیکی که هنگام برانگیختگی جنسی و مشارکت در فعالیت تحریک کننده، مثل خودارضایی یا دخول، رخ میدهد) چهار مرحله دارد: هیجان، فلات، ارگاسم و آرامش. واکنش نشان ندادن بدن حین یک یا چند وضعیت، علامت بروز مشکل است.
کیت کمپبل، تراپیست سکس و نویسنده ی کتاب راهنمای سکس و صمیمیت درمورد اهمیت سکس نظر میدهد.

عواملی بروز مشکلات جنسی : عوامل متعددی منجر به بروز اختلال جنسی میشود. معمولا، مشکلات ناشی از ترکیبی از دلایل جسمانی، عاطفی، روانشناختی و موقعیتی است که در ادامه به آن اشاره میکنیم:

  1. عوامل جسمانی : معلولیت، بیماری یا مشکلات بلندمدت نظیر دیابت، بیماری قلبی، اعتیاد به مواد یا الکل
  2. روانشناختی : بسیاری از اختلالات روانی روی نیاز و واکنش های جنسی تاثیر منفی میگذارد. این موارد میتواند شامل اضطراب، افسردگی، استرس و غیره باشد.
  3. عاطفی : احساس خیانت، نارضایتی در رابطه یا اندوهی که رفع نشده تاثیر زیانباری دارد. پایین بودن عزت نفس نیز روی میزان میل و خواسته ی جنسی تاثیر منفی میگذارد. تجربه ی سوء استفاده ی جنسی در گذشته هم بیشتر از آنچه بدانید موثر است و درنهایت احساس میکنید نمیتوانید کاملا وارد رابطه ی جنسی شوید یا از آن لذت ببرید.
زنبیل خرید