واحد مراقبت های بلوغ و کودکان

آنچه که باید دوران بلوغ بدانید


از نظر لغوي بلوغ يعني پختگي و به حد رشد وكمال رسيدن. بلوغ فرآيندي طبيعي است و طي آن تغييرات جسمي و رواني زنجيروارومتعاقب هم در نوجوان رخ مي دهد كه هر دوي اين تغييرات لازمه تكامل و ثتبيت شخصيت وي مي باشند. دوره نوجواني را دوره تغييرو چالش ناميده اند. چون از طرفي خصوصيات  جسمي،  اخلاقي و رواني نوجوان درحال تغييراست و به رشد كامل خود نزديك ميشود و ازطرف ديگر دراين دوره با مسايل و مشكلات مهمي روبرو ميشودكه بايد مهارت برخورد با آنها را كسب كرده باشد. هرچند در مورد سن شروع وتكميل بلوغ اتفاق نظر وجود ندارد. بيشتر محققين سن بلوغ دردخترهارا ۱۶-۹ سالگي و پسرها را ۱۷-۱۰ سالگي ميدانند. دوره بلوغ آخرين  مرحله رشد و تربيت است وشناخت خصوصيات اين دوره ها ما را در تربيت جوانان و بزرگسالان فردا ياري ميكند.

شروع مرحله بلوغ با يك سري تغييرات بيولوژيك همراه است. مراحل ايجاد اين تغييرات عبارتند از: جوانه زدن پستانها، جهش رشد، رويش موهاي ناحيه زهار( ناحيه شرمگاهي)، شروع نخستين عادت ماهانه، رويش موي زير بغل، تكامل رشد رحم و واژن. علاوه بر تغييرات فوق، ترشحات غدد جنسي در اين دوران باعث تغيير در ميزان فعاليت غدد چربي و عرق شده و باعث پيدايش جوش غرور و تغيير بوي بدن خواهد شد.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت در کلینیک تخصصی دکتر تاج دینی، با ما در ارتباط باشید.

مراحل بلوغ در دختران

1. رشد سینه: این اولین نشانه قابل توجه بلوغ در دختران است. ساختارهای درونی پستان تحت تاثیر هورمون های استروژن و پروژسترون قرار می گیرند. سپس هورمون های رشد و گلوکوکورتیکوئیدها رشد شبکه را در پستان کامل می کنند, در حالی که بافت چربی و فیبری, پستان را بزرگ تر می کنند. توسعه پستان معمولاً در تمام سنین باروری انجام می شود.با این حال, تغییرات جزئی در هر سیکل قاعدگی رخ می دهد و سینه ها در دوران بارداری به طور چشمگیری تغییر می کنند.

2. رشد موی زائد: مو شروع به رشد و تکثیر در اطراف ناحیه حنجره و زیر بغل می کند. غدد عرق و چربی هم به ویژه در منطقه گواتر شکل می گیرند. آندروژن ها که دسته ای از هورمون های تستوسترون هستند، توسط تخمدان ها ترشح می شوند و موجب این تغییرات می شوند. این ترکیبات همچنین محرک جنسی در مردان و زنان را تحریک می کنند. زنان نسبت به مردان آندروژن نسبتاً کمی ترشح می کنند.

3. قاعدگی: اولین دوره قاعدگی, پایان بلوغ را نشان می دهد. میانگین سن قاعدگی در طی دهه گذشته در کشورهای غربی کاهش یافته است و در حال حاضر حدود 12 سال است. تصور می شود که این به خاطر بهبود تغذیه است. کسب اولین قاعدگی به این معنی نیست که یک دختر بارور می شود، چون اولین سیکل قاعدگی احتمالاً منجر به رهاسازی یک تخمک نمی شود (تخمک گذاری). تخمک گذاری به طور معمول در حدود یک سال پس از شروع قاعدگی رخ می دهد.

تغییرات روان شناختی در دوران بلوغ

در طول دوره بلوغ و بزرگسالی، جوانان از تفکر عینی به تفکر انتزاعی بزرگسالان دور می شوند.تفکر عینی زمانی رخ می دهد که اشیا باید “چیزها” یا “ایده هایی” برای حل مساله باشند.در مقابل تفکر انتزاعی توانایی استفاده از نمادهای درونی و یا تصاویر برای نشان دادن واقعیت است. بنابراین جوانان قادر به حرکت از تفکر به لحاظ نظری در مورد آینده، و ارزیابی پیامدهای چندگانه زمانی هستند که با یک مشکل مواجه هستند.

بلوغ زودرس: در مراحل اولیه بلوغ، تفکر عینی هنوز غالب است، اما مفاهیم اخلاقی اولیه شروع به ظاهر شدن می کنند. گرایش جنسی نیز ممکن است در این مرحله افزایش یابد.

بلوغ میانه: در بلوغ میانه، تفکر انتزاعی برجسته تر می شود. بسیاری از جوانان در این مرحله هنوز حس “شکست ناپذیری” شبیه به دوران کودکی را دارند. قانون هنوز به طور کلی به عنوان یک راهنمای به سمت راست شناخته می شود و اخلاق آن مورد سوال قرار نمی گیرد. ایدئولوژی ملتهب نیز ممکن است شروع به رشد کند، به عنوان مثال به شکل دیدگاه های مذهبی یا سیاسی.

بلوغ دیر: بلوغ دیر رس، توسعه تفکر انتزاعی پیچیده و شناسایی تفاوت های بین قانون و اخلاق وجود دارد که منجر به پرسش از قانون و چهره های معتبر می شود. هویت شخصی نیز بیشتر توسعه می یابد.

زنبیل خرید