واحد مراقبتهای بارداری ،زایمان و نفاس

تعریف مراقبت های بارداری


مراقب های بارداری به ویزیت یا چکاب های مخصوص در دوران بارداری گفته می شود. این مراقبت ها به سالم نگه داشتن مادر و کودکی که در شکم دارد کمک می کند. مراقبت های بارداری، بخش مهمی از کارهایی هستند که به سالم ماندن شما و جنین در طی بارداری کمک می کنند.
در حقیقت، در این دوره، پزشک شما، رشد جنین را پیگیری می کند و آزمایشات روتینی را برای شما می نویسد که هدف آنها یافتن و جلوگیری از مشکلات احتمالی در رابطه با مادر و کودک است. فراموش نکنید که این ویزیت های منظم، فرصت خوبی را برای شما فراهم می کند تا درباره ناراحتی هایی که دارید، صحبت کنید و هر سوالی که در رابطه با بارداری و تولد کودکتان دارید، مطرح کنید.

جهت دریافت مشاوره رایگان و رزرو وقت در کلینیک تخصصی دکتر تاج دینی، با ما در ارتباط باشید.

مراقبت های پس از زایمان طبیعی


مراقبت ‌های پس از زایمان طبیعی به اندازه مراقبت ‌های پیش از زایمان اهمیت دارند. چرا که اکنون دیگر فرزندتان به دنیا آمده و شما به عنوان والد، مسئولیت نگهداری از او را نیز برعهده دارید. سلامت شما تضمینی برای مراقبت با کیفیت از نوزادتان است. مراقبت‌ های پس از زایمان طبیعی از دو منظر جسمانی و روانی، مورد توجه متخصصان است. درست است که مراقبت‌ های پس از زایمان طبیعی به اندازه زایمان سزارین نیست اما باز هم نمی‌توان از تغییرات و نیازهای این دوره به سادگی عبور کرد. آگاهی از مراقبت‌های بعد از زایمان به شما کمک می‌کند تا سلامت خود را ارتقا داده و هرچه سریع‌تر قوای خود را به دست آورید. در این مقاله نکاتی درباره مراقبت‌های جسمانی و روانی بعد از زایمان طبیعی صحبت خواهیم کرد. زایمان طبیعی، به دلیل اینکه بر اساس خلقت و طبیعت بدن زن شکل می گیرد، کمترین میزان مراقبت پس از زایمان را می‌طلبد. اما امروزه به دلیل شرایط متفاوت زندگی شهری، لازم است در برخی از زمینه ها، شرایطی را رعایت کنید:

تغذیه، خستگی و کاهش انرژی،انقباض های رحم، خونریزی های پس از زایمان، رابطه جنسی پس از زایمان، مراقبت از ناحیه پرینه و ورزش و تحرک

مراقبت‌هایی که باید در بیمارستان دریافت کنید 


مواردی که تاکنون گفته شد به مراقبت‌های پس از ترخیص اشاره داشت. اما مواردی نیز هستند که قبل از ترخیص و در بیمارستان توسط پزشک و پرستاران باید مورد بررسی قرار بگیرند. از جمله مراقبت ‌های پس از زایمان طبیعی در بیمارستان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. برقراری تماس پوستی بین مادر و نوزاد به خصوص در لحظات اولیه پس از تولد که در ایجاد پیوند عاطفی عمیق میان شما و فرزندتان تأثیر بسزایی دارد.

2. بررسی علائم حیاتی مادر هر 6 ساعت یک بار که مواردی نظیر نحوه تنفس، ضربان قلب و فشار خون را در برمی گیرد.

3. بررسی وضعیت تنفس، رنگ پوست و سفتی عضلات در نوزاد و هم چنین زیر نظر گرفتن علائم حیاتی کودک در ساعات اولیه پس از تولد

4. ماساژ قسمت بالایی رحم توسط ماما در ساعات اولیه پس از زایمان؛ برای اطمینان یافتن از خروج جفت از رحم و پیشگیری از بروز عفونت های داخلی

5. بررسی وضعیت میزان خونریزی مادر و معاینه واژن برای تشخیص وجود هماتوم

6. بررسی وضعیت سلامت مثانه و مجاری ادرار با چک کردن علائمی نظیر ناتوانی در رفتن به دستشویی یا سوزش ادرار

زنبیل خرید