زگیل تناسلی در بارداری

اقدامات درمانی برای بررسی نازایی

پیش نمایش محتوا

تعریف نازایی

زمانی که یک زوج بدون استفاده از روش جلوگیری از بارداری، به مدت دوسال بچه دار نشوند، می‌بایست مورد بررسی قرار گیرند.

همانطور که ملاحظه می‌کنید هنوزکلمه‌ی نازا به‌کار برده نشده و این زوج فقط می‌بایست بررسی شوند.

همانطور که قبلا هم‌گفته شده، برای بارداری لازم است در زمان مناسب، اسپرم (نطفه مرد) با تخمک (نطفه زن)، در قسمتی از دستگاه تناسلی زن به نام لوله رحمی ترکیب شده و سپس در رحم‌ رشد و نمو کند و همه اینها تحت تاثیر و کنترل عوامل هورمونی است.

بنابراین برای رخ دادن‌بارداری، نیاز به نطفه مرد، نیاز به نطفه زن، دستگاه تناسلی سالم، تخمدان فعال، لوله و رحم سالم و سبستم هورمونی کارآمد داریم.

جهت دریافت وقت در کلینیک تخصصی دکتر تاج دینی، با ما در ارتباط باشید.

۰۲۱۲۲۷۹۶۲۶۵

۰۹۱۹۰۳۲۱۳۰۰

۰۹۳۵۷۰۰۷۲۸۸

۰۲۱۲۲۵۴۵۳۹۱

اقدامات لازم و بررسی برای بارداری

۱- اولین اقدام برای بررسی نازایی انجام‌ آزمایش اسپرموگرام است.

🍀نکات مهم در آزمایش اسپرموگرام:

🌼بهترین شرایط انجام این ازمایش زمانی است که سه الی چهار روز نزدیکی صورت نگرفته باشد.

🌼اگر بیشتر ازین زمان گذشته باشد، زوج‌باید یک نزدیکی انجام دهد تا تخلیه اسپرم صورت گیرد و سه الی چهارروز خودداری نموده و سپس به آزمایشگاه مراجعه کند.

🌼برای انجام این آزمایش نیاز به ناشتا بودن نیست.

🌼دادن نمونه برای این آزمایش از طریق استمنا است. در بعضی آزمایشگاه های مراکز نازایی اتاقهای خصوصی برای زوجین وجود دارد تا دادن نمونه اسپرم آسانتر گردد.

🌼نمونه به آزمایشگاه ارسال میشود و اسپرم (نطفه مرد)، ازنظر تعداد، تحرک، شکل، وجود سلول‌های التهابی و…‌.بررسی می‌شود.

🌼در صورت وجود اختلال در اسپرموگرام معنولا این تست را تکرار نی کنیم واگر باز هم مشکل وجود داشت آقا می‌بایست به اورولوژیست (پزشک جراح و متخصص بیماریهای کلیه و مجاری ادراری) مراجعه کند.

۲- قدم بعدی بررسی وضعیت تخمک گذاری است.

🌼با شرح حالی که از خانم‌گرفته می شود تا حدزیادی میتوان احتمال داد که آیا تخمک گذاری منظم وجود داردیا خیر .

🌼پرسش از زمان و نظم شروع پریود‌ها، مدت و فواصل آنها، حجم خونریزی وجود یا عدم درد حین پریود و بررسی شدت درد، وجود لخته هنگام پریود و….باید پرسیده شود.

🌼تنبلی تخمدان یا سندم تخمدان پلی کیستیک، یکی از شایعترین بیماریهایی است که منجر به اختلال تخمک‌گذاری میشود.

🌼دراین موارد علائم سیستمیک و پوستی وجود دارد. نظیر چاقی شکمی، کبد چرب، اختلال تحمل قند و مقاومت به انسولین، موی زائد روی چانه و بین پستان‌ها و روی ران، ترشح شیر از پستان، وجود جوش‌های چرکی و ریزش مو یا نازک شدن مو و…..

🌼تنبلی تخمدان یا سندم تخمدان پلی کیستیک، به‌علت عدم تخمک‌گذاری مزمن اتفاق می‌افتد یعنی تخمک (نطفه زن) از تخمدان آزاد نمی‌شود یا کیفیت مناسب ندارد.

۳ -دستگاه تناسلی سالم خانم نقش مهمی در باروری دارد و باید حتما بررسی شود. 

به‌جز معاینه با اسپکولوم‌، معاینه واژینال، انجام تست پاپ اسمیر، بررسی و درمان عفونت‌های احتمالی، از روش‌های تصویر برداری نیز می‌توان بهره جست.

🍀 انجام‌ روشهای تصویر برداری نظیر سونوگرافی، سونوهیستروگرافی و هیسترو سالپنگو گرافی برای ارزیابی تخمدان‌ها، لوله رحمی و رحم، ضروری است.

وجود یا عدم وجود توده‌ها، پولیپ، فیبروم یا ناهنجاری‌های دستگاه تناسلی خانم و باز بودن لوله رحمی در این روش‌های تصویر‌برداری بررسی شده طرح درمان بعدی ریخته می‌شود.

۴-ارزیابی هورمونی

برای ارزیابی هورمونی، باید درروز دوم یا سوم پریود، درحالیکه فرد دوازده ساعت ناشتا است، دوساعت بعداز بیدار شدنش آزمایش خون بدهد.ارزیابی هورمونهای تیرویید، هورمون های هیپوفیزی کنترل کننده کار تخمدان، بررسی پرولاکتین، ارزیابی غده فوق کلیه و بررسی هورمون مردانه، در کنار سایر ازمایشات روتین نظیر قند و چربی و کم خونی و ….می‌بایست انجام شود.
درمان اختلالات هورمونی به درمان زوج نازا کمک میکند.

روش خاص معاینه

در مطب دکتر نرگس تاج دینی

🌺 درمطب من، دکتر نرگس تاج دینی، تمام معاینات بیماران به جای نور ضعیف چراغ معاینه از  دستگاه ویدئو کولپوسکوپ مدگاین امریکایی برای معاینه استفاده میشود‌.

این سیستم نور قوی و متمرکزی را به ناحیه مورد معاینه می تاباند و تحت بزرگنمایی بیمار  بررسی می‌شود. همچنین امکان مشاهده توسط خود فرد در مونیتور و بررسی سیر درمانی با وی امکان پذیر است.
ضمنا کلیه معاینات سیو و آرشیو می‌شوند.
این روش خاص معاینه سبب میشود دقت بسیار بالاتر بوده و خطاها کمتر شود.

در سیستم‌خاص معاینه مطب من، دکتر نرگس تاج دینی،  که با کولپوسکوپ مدگاین امریکایی و تحت بزرگنمایی انجام‌ می شود، فرد با ملاحظه داخل  واژن و سرویکس خود در مونیتور، از سیر بهبودی زخم ودرمان خود آگاه میشود.

دکتر نرگس تاج دینی

جراح و متخصص بیماری‌های زنان، زایمان، زیبایی زنان

با بیش از بیست سال تجربه جراحی به‌ویژه جراحی‌های ترمیمی و زیبایی زنان

شماره‌های تماس با دکتر نرگس تاج دینی

۰۲۱۲۲۷۹۶۲۶۵

۰۹۱۹۰۳۲۱۳۰۰

۰۹۳۵۷۰۰۷۲۸۸

۰۲۱۲۲۵۴۵۳۹۱

signature

دکتر نرگس تاج دینی با بیش از بیست سال سابقه طبابت در حیطه جراحی زنان، زایمان، نازایی و زیبایی زنان و با بهره گیری از دانش به روز و کارآمد در این حیطه، تمامی آنچه به بانوان مربوط است را در کلینیک تخصصی خود ارائه می کند.

دسته‌ها